Ken Walker på Jagt & Outdoor 2020!

12-12-2019

Den canadiske konservator bliver betegnet som ”konservatorbranchens Ronaldo” – og er kendt i hele verden for sit imponerende arbejde med rekonstruktion.

Når Jagt & Outdoor åbner dørene i marts 2020, kan du møde en sand legende i Hal A. Den berømte zoologiske konservator Ken Walker deltager på messen, og det er noget af et scoop ifølge projektleder Henrik Hove Vestergaard-Nielsen:

– Ken Walker er nærmest et unikum inden for konservering. Hans store talent og dedikation for faget er fænomenalt, og vi glæder os til at opleve ham på Jagt & Outdoor.

Ken Walker er især kendt for sit arbejde med rekonstruktion af uddøde dyrearter. Han beskriver selv sit fag som en skøn blanding af kunst, kreativitet og håndværk – og som vinder af titlen ”World Champion” i konservering hele tre gange, så er det tydeligt, at håndværket er i orden.

Oplev processen helt tæt på
Fredag, lørdag og søndag vil det være muligt at høre Ken Walker tale om sin store passion for rekonstruktion af uddøde dyrearter på Jagt & Outdoor. Du kan også opleve processen helt tæt på, når konservatoren giver indsigt, tips og tricks til sit arbejde.

Ken har blandt andet lavet en rekonstruktion af en sabelkat – en såkaldt ”Saber-toothed Cat”. Den store kat levede i Nord- og Sydamerika for mellem 10.000 og 1.6 millioner år siden. Hans seneste projekt er en rekonstruktion af en ”Irish Elk” – en irsk kæmpehjort, der uddøde for cirka 7.700 år siden. Kæmpehjorten havde et gevir, der kunne blive mere end 3,5 meter i bredden.

Rekonstruktionerne er udført så anatomisk korrekt, at de er præmieret som henholdsvis ”Third in World” og ”Best in World”.

Oplev Ken Walker på scenen i Hal A og mød ham på stand 1647 i samme hal ved First Class Trophy.

Book din stand

Book din stand

Firmaoplysninger

Kontaktperson

Messestand